Orvos- és egészségtudományi szakemberek vették át diplomájukat

Orvosi diagnosztikai analitikusok, okleveles egészségpszichológusok és molekuláris biológusok tették le esküjüket szombaton a Debreceni Egyetemen. Az Általános Orvostudományi Kar tanévzáró ünnepi ülésén 91 magyar és külföldi állampolgárságú most végzett hallgató vette át diplomáját.

-Ezen az ünnepi napon legyen első gondolatuk a köszöneté. Gondoljanak mindazokra, akik lehetővé tették, hogy tanulhassanak, elsősorban szüleikre, családjukra, barátaikra, támogatóikra, de ne feledkezzenek meg tanáraikról sem, akik áldozatos munkájukkal önöket tanítványokból kollégáikká nevelték – kezdte ünnepi köszöntőjét Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja. 

A professzor hangsúlyozta: az orvosi laboratóriumi analitika és a molekuláris biológia az elmúlt években bekövetkezett rendkívül gyors fejlődéssel, a géntechnológiai módszerek elterjedésével, az immunbiológiai, farmakológiai és a képalkotó technikák gyakorlatban történő alkalmazásával szinte teljesen megújult, valódi természettudománnyá vált, amely egyre inkább képes a folyamatok lényegének megismerésére, egzakt, kvantitatív leírására. 

- A számítógépes és informatikai háttérrel támogatott, gyakran automatizált műszerek, a digitális képalkotó technikák, a korábban csak kutatási célokra használt laboratóriumi vizsgáló módszerek, a géntechnológia és a személyre szabott orvoslás egyre nagyobb szerepet kapnak a modern orvostudományban és a napi gyakorlati munka részévé válnak. A legnagyobb kihívást néhány évtizede az információ megszerzése jelentette, ma már a hatalmas mennyiségű információ kezelése, értelmezése.  A feladat sikeres megoldásához az eddigieknél sokkal magasabb szintű elméleti és gyakorlati ismeretek szükségesek – jelentette ki Mátyus László. 

Hozzátette: a szakorvosok mellett a modern orvos-, és egészségtudományban számos olyan szakemberre is szükség van, akik képesek az eredmények önálló értelmezésére. Ehhez nem csupán jó gyakorlati érzék kell, hanem korszerű ismereteken nyugvó komoly elméleti felkészültség is. Olyan munkatársakra van szükség, akik képesek a korszerű műszer-, és méréstechnika alkalmazására, azt is értik, hogy mit és miért mérnek, a mérés min alapszik, jártasak az adatfeldolgozás korszerű módszereiben, és akik saját szakterületükön hosszútávon is alkalmasak elméleti és gyakorlati ismereteik önálló bővítésére, folyamatos gyarapítására.

-Remélem, az Alma Mater nyújtotta tudás, tapasztalat és a tudomány iránti lelkesedés végigkíséri egész pályafutásukat. Ezen tapasztalatokkal felvértezve könnyen veszik majd az önök előtt álló akadályokat. Kívánom, hogy fordítsák tudásukat a betegek, a tudomány és a társadalom javára – zárta beszédét a dékán. 

Az orvosi diagnosztikai analitikus alapszakon 55, az egészségpszichológia mesterszakon 17, molekuláris biológia mesterszakon pedig 19 hallgató tett eleget az előírt tanulmányi és vizsgakötelezettségeinek, akik a tanévzáró ünnepségen letették esküjüket. 

-Tisztelt most felavatott orvosi diagnosztikai analitikusok, okleveles egészségpszichológusok, okleveles molekuláris biológusok! Önöknek e tanulmányukkal és törekvésükkel kiérdemelt oklevéllel nemes feladatuk lesz szép hivatásuk tekintélyét megőrizni, s hozzájárulni népünk felemelkedéséhez. Kívánok szép hivatásuk gyakorlásához sok sikert és örömet! – mondta az eskütételt követően Tőzsér József, a Debreceni Egyetem élettudományokért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese. 

A szombati ünnepségen 91 most végzett hallgató vette át diplomáját. 
A tanévzárón tizenhatatan kaptak DETEP-oklevelet a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programjában végzett munkája elismeréseként (Enyedi Nóra, Gáspár Tekla, Hegedüs Éva, Holló Gerda, Homoki Eszter, Janovák Luca, Kati Zsanett, Kovács Bence, Lőrinczi Viktória, Máthé Nóra Beatrix, Orsós István, Szabó Balázs, Tillmann Brigitta, Ungvári Dorka Réka, Mwaimbe Alexander Aswa, Mwangi Yvonne Wanjiku). 

Ungvári Dorka Réka most felavatott hallgatónak pedig elismerő oklevelet adtak át a Sántha Kálmán Szakkollégium képzési programjában vállalt kötelezettségeinek kiváló teljesítéséért. Az Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Tanács javaslatára a Török József díjat idén Orsós István most felavatott okleveles molekuláris biológusnak ítélték oda kiemelkedő kutató munkája és tanulmányi eredménye elismeréseként. 

A Hallgatói Önkormányzat Elnökének és Alelnökének Elismerő Oklevelét négyen vehették át a Debreceni Egyetemen végzett szakmai és közéleti tevékenységükért (Csuka Viktória, Fekete Judit, Kocsi Elizabet, Semsey Áron).