Kutatástól a gyógyításig – a legújabb eredmények
A biológia, a kémia és a gyógyszerészet területén végzett kutatásaikról, illetve az ezek során elért eredmények gyakorlatba történő átültetéséről számolnak be a világ számos pontjáról érkezett kutatók a Debreceni Egyetemen egy csütörtökön kezdődött háromnapos konferencián. Az angol nyelvű tanácskozáson több mint százan vesznek részt.
A több tudományos diszciplínát egyesítő, indiai alapítású 5th International Conference on Integrative Chemistry, Biology & Translational Medicine (Integratív Kémia, Biológia és Transzlációs Medicina) című rendezvényt a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara mellett a Delhi Egyetem Kémia Intézete, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Szénhidrát-, Antibiotikum- és Nukleozid Munkabizottsága rendezi. Az Ázsián kívül most először tartott program vendégei között a kutatók mellett klinikusok, iparági szakértők, innovátorok, vállalkozók és egyetemi hallgatók is megtalálhatók.
A résztvevők arra összpontosítanak, hogy a kémiával, biológiával és transzlációs medicinával, vagyis az újonnan szintetizált, felfedezett és innovatív megoldásokkal formulált hatóanyagok klinikumba való bevezetésével foglalkozó tudományos megközelítések hogyan javíthatják az egészségügyi eredményeket és miként járulhatnak hozzá az új terápiák globális fejlődéséhez.
Bácskay Ildikó, a DE GYTK dékánja kiemelte: nagyon sok érdekes kutatási eredményről fognak beszámolni, az egyik plenáris nyitóelőadás például arról szól, hogy a ciklodextrinek miként működhetnek gyógyszerhordozó rendszerként siRNS hatóanyagok hordozó rendszereként.
- A konferencia megalapozza egy nemzetközi kutatói hálózat kialakítását is. Reményeink szerint olyan innovatív ötletek születnek majd, amikkel sikeresen pályázhatunk, illetve mi is részt vehetünk különböző nemzetközi konferenciákon – fogalmazott Bácskay Ildikó.
A dékánja hangsúlyozta: a kutatás, fejlesztés során elért innovatív eredményeket az egyetemi oktatásba minél hamarabb igyekeznek beépíteni, az itt elhangzó ismeretekből a Debreceni Egyetem gyógyszerészhallgatói akár már szeptembertől profitálhatnak.
- Több kiemelt területe is van a tanácskozásnak, például foglalkozunk fertőzőbetegségekkel, a tumor-ellenes hatóanyagok biológiai vizsgálatával, de olyan idegrendszeri eredetű betegségek, mint például az Alzheimer-kór is fókuszba kerülnek – tette hozzá Borbás Anikó, a DE GYTK közkapcsolati dékánhelyettese, a Gyógyszerészi Kémia Tanszék vezetője, a konferencia egyik szervezője.